Pozycja bezpieczna w czasach covid-19

Zabezpiecz się w maseczkę oraz rękawiczki. Zachowaj możliwy dystans.

Ocena przytomności

Podejdź do poszkodowanego, uklęknij przy nim zachowując dystans, chwyć i potrząśnij delikatnie za barki zadając jednocześnie proste pytania np. „Co się stało?”, „Jak się pan/pani nazywa?”, „Czy wszystko w porządku?”. Może zdarzyć się tak, że osoba nie będzie nas słyszała, ale będzie czuła i odwrotnie.

Ocena oddechu

Oceń, czy poszkodowany oddycha obserwując przez 10 sekund jego klatkę piersiową oraz brzuch, sprawdź, czy się unosi.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, nie nachylaj się nad poszkodowanym i nie przykładaj swojego policzka do jego ust aby sprawdzić oddech. Wykonaj to jedynie poprzez obserwację ruchów, bądź ich braku klatki piersiowej oraz brzucha poszkodowanego.

Wezwanie pomocy

Zdecydowanie wskaż osobę, która ma zadzwonić na telefon alarmowy – 999 lub 112. Przekaż informacje, które mają zostać przekazane przez osobę wzywającą pomoc: miejsce wypadku, płeć oraz przybliżony wiek poszkodowanego, stan poszkodowanego przytomny/nieprzytomny oddycha/nie oddycha.

Założenie maseczki

Przed przystąpieniem do ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, celem zminimalizowania wydostawania się potencjalnych cząstek wirusa z ust i nosa poszkodowanego nałóż mu maseczkę.

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów przy głowie poszkodowanego

Sprawdź, czy poszkodowany nie ma w kieszeniach przedmiotów, które mogą uszkodzić jego ciało bądź ulec zniszczeniu podczas układania go na boku np. klucze, telefon, okulary. Odłóż je przy głowie poszkodowanego tak, aby były w widocznym miejscu.

Ręka w pozycji HELLO

Rękę poszkodowanego bliższą ciebie ułóż w tzw. pozycji „hello” z odwiedzionym ramieniem oraz zagiętym pod kątem 90 stopni stawem łokciowym.

Splecenie dłoni ratownika i poszkodowanego – przyłożenie do policzka

Swoją dłoń bliższą głowy poszkodowanego spleć z drugą dłonią poszkodowanego i przyłóż do jego policzka bliżej ciebie.

Chwyt zewnętrzny pod kolanem poszkodowanego

Przytrzymując dłoń poszkodowanego przy policzku, drugą ręką podnieś podchwytem od strony zewnętrznej dalszą od ciebie nogę poszkodowanego. Wykorzystując dźwignię zgiętego kolana, wykonaj przerolowanie poszkodowanego na swoją stronę.

Ocena oddechu po przerolowaniu

Po rozpleceniu palców dłoni oraz ułożeniu nogi poszkodowanego pod kątem 90 stopni zgięcia w stawie kolanowym (celem ustabilizowania ciała w pozycji na boku), obserwuj klatkę piersiową oraz brzuch poszkodowanego i oceń, czy wciąż oddycha. 

Ponownie skontroluj oddech poszkodowanego obserwując wyłącznie jego brzuch oraz klatkę piersiową.

Kontroluj oddech poszkodowanego co 1 minutę. Zmień bok poszkodowanego co 30 minut.