BLS w czasach covid-19

Zabezpiecz się w maseczkę oraz rękawiczki. Zachowaj możliwy dystans.

Ocena przytomności

Podejdź do poszkodowanego, uklęknij przy nim zachowując dystans, chwyć i potrząśnij delikatnie za barki zadając jednocześnie proste pytania np. „Co się stało?”, „Jak się pan/pani nazywa?”, „Czy wszystko w porządku?”. Może zdarzyć się tak, że osoba nie będzie nas słyszała, ale będzie czuła i odwrotnie.

Ocena oddechu

Oceń, czy poszkodowany oddycha obserwując przez 10 sekund jego klatkę piersiową oraz brzuch, sprawdź, czy się unosi.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, nie nachylaj się nad poszkodowanym i nie przykładaj swojego policzka do jego ust aby sprawdzić oddech. Wykonaj to jedynie poprzez obserwację ruchów, bądź ich braku klatki piersiowej oraz brzucha poszkodowanego.

Wezwanie pomocy

Zdecydowanie wskaż osobę, która ma zadzwonić na telefon alarmowy – 999 lub 112. Przekaż informacje, które mają zostać przekazane przez osobę wzywającą pomoc: miejsce wypadku, płeć oraz przybliżony wiek poszkodowanego, stan poszkodowanego przytomny/nieprzytomny oddycha/nie oddycha.

Założenie maseczki

Przed przystąpieniem do ucisków klatki piersiowej, celem zminimalizowania wydostawania się potencjalnych cząstek wirusa z ust i nosa poszkodowanego podczas wykonywanych ucisków nałóż mu maseczkę. Jeśli nie masz dodatkowej maseczki, użyj np. szalika.

Uciski klatki piersiowej

Przystępując do ucisków klatki piersiowej spleć palce obu swoich dłoni. Wyprostuj ręce w stawach łokciowych i pochyl się nad poszkodowanym pod kątem 90 stopni. Przyłóż nasadę dłoni na mostku, czyli na środku nagiej klatki piersiowej poszkodowanego. Uciski wykonuj wykorzystując swój ciężar ciała, nie uginaj łokci oraz nie odrywaj dłoni od klatki piersiowej poszkodowanego. Uciskaj klatkę piersiową na głębokość około 5 cm w tempie 100-120 uciśnięć na minutę. Nie przerywaj uciśnięć.

Kontynuuj do momentu:

  • przyjazdu karetki pogotowia
  • opadnięciu z sił
  • odzyskania oddechu przez poszkodowanego
  • zmiany przez drugą osobę ratującą
  • powstania zagrożenia dla Ciebie i świadków zdarzenia

W czasie zagrożenia epidemicznego, prowadząc zabiegi resuscytacyjne, wykonuj wyłącznie i nieprzerywanie uciski klatki piersiowej.